Čínska fytoterapia

Tradičná čínska medicína zahŕňa niekoľko odborov – fytoterapiu, akupunktúru, dietiku, bankovanie, moxovanie, ozdravné cvičenia ako napr. Qi – Gong...História tradičnej čínskej medicíny siaha až do obdobia 2000 rokov pred naším letopočtom. V priebehu dlhého obdobia tak čínsky lekári získavali množstvo skúseností a svoje postupy overovali na obrovskej vzorke populácie.

Čínska fytoterapia

Čínska fytoterapia je najpoužívanejšou súčasťou čínskej medicíny. Jej použitie je veľmi široké a používa sa vo väčšine liečebný postupov. Čínska fytoterapia pozná viac ako 6000 čínskych bylín, z toho sa v praxi používa okolo 300. Účinky čínskych bylín sú presne preskúmané a zaznamené. Ich účinky sa však popisujú ináč ako je to u liečivých bylín našej zemepisnej šírky. Hodnotí sa najmä povaha byliny, teda či prináša do organizmu teplo alebo chlad, akej je chuti a povahy a pod. Jednotlivé byliny sa používajú na doplnenie prázdnoty – dopĺňajú prázdnotu krvi, energie, orgánov.

Počas 4 tisíc rokov čínski lekári presne popísali na čo konkrétne byliny sú, ako sa požívajú a aký vplyv majú na organizmus. Koreň byliny je určený na niečo iné ako stonky, list alebo kvet. V čínskej fytoterapia musí byť zachovaná geoautenticita. To znamená, že v čínskych bylinných zmesiach sa používajú tie byliny, ktoré pochádzajú z oblasti, kde sa odjakživa vyskytovali a tým sa zaručí, že budú mať presne tie účinky ako je uvedené v tradičných bylinných receptúrach.

Čínske bylinné zmesi  - wany

Čínske bylinné zmesi sa vyrábajú varením niekoľkých bylín. Ich účinky sa tak navzájom prepoja a výsledný liečivý efekt sa tak znásobí. Pôsobením takto pripravených bylinných zmesí sa organizmus začne dostávať do rovnováhy. Čínske byliny nie sú celoživotnou liečbou ako je to u mnohých klasických liekoch, ale pomáhajú k návratu do rovnováhy. Organizmus sa tak vlastne učí ako správne fungovať.

Rozdiel medzi našimi a čínskymi bylinami

Rozdiel je hlavne tom, že čínske byliny a ich účinky sú presne kategorizované . Ich povaha, chuť a vplyv na organizmus je presne zaznamenaný v starých čínskych odborných textoch. O našich liečivých bylinách nie je zaznamenaných tak veľa informácií, z ktorých by sa dalo čerpať. Jednoducho ich používanie nie je z dlhodobého hľadiska tak dokonale preverené ako je to u čínskej medicíny. Síce poznáme ich presné zloženie z biochemického hľadiska, ale nevieme povedať načo presne slúžia, tak ako je to u čínskych bylín. Niektoré z čínskych liečivých bylín však rastú aj u nás, len ich poznáme pod iným názvom. (Šišák bajkalský, Rehmania lepkavá)

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie