POZOR: Od 30.6.2022 do 5.7.2022 máme dovolenku. Objednávky, ktoré nestihneme vybaviť, budeme postupne vybavovat od 6.7.2022. Ďakujeme za pochopenie.

Prijímate dostatok železa? Jeho nízky obsah je príčinou mnohých problémov!

Únava, pocit slabosti, rýchle vyčerpanie pri tréningu, zrýchlený pulz či závraty. Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, možno vo vašej krvi chýba práve železo. To je kľúčové pre správny chod orgánov, preto by ste jeho príjem nemali podceňovať!

Železo je súčasťou hemoglobínu – farbiva červených krviniek. V nich plní veľmi dôležitú úlohu, keďže viaže molekuly kyslíka. Nebyť železa, červené krvinky by nemohli kyslíkom zásobovať jednotlivé orgány a celý organizmus by prestal fungovať. Ak telo nemá k dispozícii dostatok železa, nedokáže produkovať nové červené krvinky. Orgány nie sú dostatočne prekysličené, objavujú sa problémy s dýchavičnosťou, malátnosťou či bolesťami hlavy a svalov. Ignorovanie nedostatku železa v krvi vedie k narušeniu vnútorných procesov a rôznym vážnym zdravotným problémom.

Na nedostatok železa sú citlivé najmä ženy
Dôvodom je práve menštruačný cyklus, počas ktorého organizmus príde o množstvo krvi. Telo tak potrebuje veľa železa, aby dokázalo produkovať nové červené krvinky a hladinu krvi vyrovnať. K značnému úbytku železa dochádza aj počas tehotenstva. Krv matky slúži na výživu plodu a tvorbu krvi pre vyvíjajúce sa dieťa. Nedostatok železa počas tehotenstva môže mať negatívny vplyv nielen na zdravie matky, ale aj dieťaťa. Orgány sa nemusia správne vyvinúť, neraz dochádza k predčasnému pôrodu a novorodenec má nízku hmotnosť.

FotkyFoto_219568884_S

Samozrejme, železo by nemalo chýbať ani vo výžive mužov. Významnú úlohu zohráva najmä v prípade aktívne žijúcich ľudí. Pri športe je dôležité, aby krv zásobovala kyslíkom všetky orgány. Ak v tele nie je dostatok hemoglobínu, svaly strácajú svoju výkonnosť, rýchlo sa zadýchate a nedokážete podať dostatočný výkon.

Ako zabezpečiť vyvážený príjem železa?
Množstvo železa v krvi sa meria prostredníctvom hemoglobínu, ktorého hladina by nemala klesnúť pod 110 g/l. Objem pod touto hodnotou už značí anémiu. Železo je možné do tela prijímať aj prirodzene, napríklad, prostredníctvom strukovín, zeleniny a ovocia. Avšak, prirodzené zdroje často nepostačujú. Odporúčame preto železo pravidelne dopĺňať aj formou vhodných prípravkov.

Napríklad, v podobe tekutého prírodného prípravku Ferrotone, ktorý je vyrobený z minerálnej vody pochádzajúcej z Národného parku Snowdia v severnej časti Walesu. Tá sa vyznačuje vysokým obsahom prirodzeného železa, ktoré veľmi dobre vplýva na organizmus a nezaťažuje žalúdok. Alternatívou môže byť produkt Lipozomálne prírodné železo vyrábané z listov Curry. Ten obsahuje aj vitamín C, B12 a kyselinu listovú. Komplex týchto látok sa ľahko vstrebáva do organizmu a zabezpečuje efektívne využitie účinného železa.

Tak neváhajte a zásobujte svoj organizmus prírodným železom aj vy!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie